Blog

Már megint negatív a teszt, és Te úgy érzed, itt a világ vége? 

Lassan elhiszed, hogy tökéletesen selejtes vagy, mert körülötted már mindenkinek IS sikerült teherbe esni, pedig Veled ellentétben nem tettek érte semmit?

De mi van akkor, ha nem is vagy selejtes, sőt, éppen hogy a tested tökéletesen működik, és ez akadályozza a babád érkezését?!

Na, várj, tudom, hogy ezt egy kicsit jobban ki kell fejtenem, mert elsőre totál sületlenségnek tűnik.

Iszonyú nehéz azt látni, hogy már mindenkinek IS sikerült a környezetedben, még talán annak is, aki nem is akart teherbe esni. És ettől nem csak az önbecsülésed sérül egyre erőteljesebben, hanem még azt a terhet is a nyakadba dobja az élet, hogy nem tudsz feljebb lépni és odatartozni ahhoz a közösséghez, amelyikhez a legjobban szeretnél (és amit természetesnek veszünk): a szülőkhöz.

Ha találnak valami orvosilag indokolható okot, amiért még nem érkezett meg a kisbabád, talán egy hajszálnyival könnyebb, mert úgy érzed, legalább van valami kapaszkodó, ami mentén el tudtok indulni, hisz „csak ezt kell helyreállítani, és már jöhet is a baba!”.

De, ha nincs magyarázat, mert semmiféle szervi, hormonális ok nem akadályozza a gyermekvállalást, akkor még ez a kapaszkodó sincs a kezedben, így nem is csoda, ha azt éled meg, teljesen elveszett és/vagy selejtes vagy. A legtöbben ilyenkor automatikusan elkezdik saját magukat ostorozni (hiszen innentől már csakis én lehetek a hibás, nem?), és teljesen belevesznek az értetlenség keltette kilátástalan, reményvesztett mélységekbe.

Ezt az oldalt már jól ismered. De mit szólnál ahhoz, ha kicsit megvizsgálnánk most egy másik szemszögből is a helyzetedet? Ha vevő vagy rá, garantálom, hogy gyökeresen és pozitívan megváltozik a magadról alkotott kép.

Az élet célja, hogy fennmaradjon, vagyis, hogy továbbadjuk azt. De nem bármikor és nem bármi áron. És ez a leglényegesebb, amit ha megértesz, Neked is lesz egy kapaszkodód, egy biztos pontod, amire támaszkodhatsz! Egyébként, ez igaz akkor is, ha van orvosilag kimutatható ok, ugyanúgy megtámaszt a háttér tisztán látása, csak akkor pluszban van egy objektív eredményjelződ (orvosi lelet) is.

Ha a kisbabád nem akar érkezni, az egyáltalán nem azt jelenti, hogy valami óriási baj van Veled, netán, hogy nem érdemled meg, hanem pont azt jelenti, hogy a tested tökéletesen reagál egy vélt, vagy valós helyzetre. Tudom, ez így másodszorra is furán hangzik, de mindjárt érteni fogod.

Evolúciós szempontból a nehezített teherbeesés (meddőség) nem probléma, hanem éppen hogy egy védelmi mechanizmus. Épp ezért nem is tekinthető végleges állapotnak mindaddig, amíg nincs a teherbeesést teljességgel kizáró biológiai ok (pl. petefészkek hiánya).
Ahhoz, hogy szaporodhassunk, biztonságos környezetre van szükségünk, és ha úgy érzékeled, a környezeted, vagy épp a partnered nem alkalmas arra, hogy utódot neveljetek, akkor a tested minden eszközzel meg fog ettől óvni. Mert az elsődleges cél az, hogy Te életben maradj, hogy aztán a „biztonságosnak ítélt” körülmények között majd meg tudd szülni és fel tudd nevelni az utódaidat.

„Az évmilliók során a női agy arra specializálódott, hogy képes legyen termékenységét a kül- és belvilági feltételeknek megfelelően szabályozni. Olyan szűrőmechanizmusok alakultak tehát ki, amelyek az észlelt táplálék- vagy biztonsághiány esetén gátolják megtermékenyülést, az embriómegtapadást, vagy végső eszközként vetélést, koraszülést idéznek elő. A „belvilág” hangsúlyozása azért fontos, mert nem az a lényeg, milyenek a körülmények, hanem az, milyennek észleli őket a nő.” (Szendi Gábor: A nő felemelkedése és tündöklése)

Most gondolhatod, hogy jó-jó, igaz volt ez a múltban, de most minden biztonságos. Van mit ennünk, nem kerget a vadállat, nincs háború, stb. Igaz. Most a világunkban nem olyan kézzelfoghatóak a veszélyek, mint régen. Cserében viszont számtalan dolog sugallhatja és erősíti meg nap, mint nap: veszélyben vagy!

Ahányszor hírt hallasz a világban zajló háborús-, vagy terror eseményekről, a globális felmelegedés veszélyeiről, az elméd készenlétbe vágja magát, hisz „ez a világ nem biztonságos”. És amikor reggel úgy ébredsz, hogy vajon mivel fog ma kikészíteni a kollégád, vajon elég jó-e a beszámoló, amit elkészítettél? Vagy amikor attól rettegsz, hogy megszűnik a munkahelyed, felmondják az albérleted, hogy majd mit szól a párod, az anyukád? Vagy, hogy majdnem beléd hajtottak a piros lámpánál, vagy a FB már megint eléd dobott egy ultrahang fotót?

Egyébként az is befolyásolja a termékenységet, hogy kitől akarsz gyermeket. Erről lehet, hogy még sosem beszéltek Neked, de valójában nagyon is sokat számít, hogy milyen a kapcsolatotok minősége. Ha pl. a nő bármilyen oknál fogva nem tud maximális bizalmat szavazni a párjának, az is (és még sok más) könnyen szabotálhatja a teherbeesést.

Érted, ugye? Rengeteg irányból vagyunk stresszelve. És a szervezeted ezt pont ugyanolyan veszélynek éli meg, mint amikor az ősödet a kardfogú tigris kergette. Menekülés közben pedig nem éppen optimális szaporodni. De ugyanezt elmondhatjuk a táplálkozással kapcsolatban is, mert ha a rossz minőségű tápanyagok és/vagy valamilyen diéta következtében a szervezet hiány állapotba kerül, és úgy érzékeli, nincs elegendő tápanyag. Ezt pedig már állatkísérletekkel is számtalanszor bizonyították, ha az élettér, vagy az élelem mennyisége csökken, a szaporodás lelassul. Így tartja a természet az egyensúlyt.

Vagyis a környezetünk telis-tele van megfoghatatlan veszélyekkel, szociális és egyéb környezeti hatásokkal, amiket már nem is érzékelünk, annyira hozzá vagyunk szokva. És akkor még nem is beszéltünk a gyermekkorban elszenvedett, feloldatlan traumákról, amikről sok esetben fogalmunk sincs, mert a gyermek megküzdési stratégiája az, hogy elnyomja.

Szóval az életmódunk tele van buktatókkal, a szervezetünknek pedig rengeteg alternatívája van arra, hogy szabotálja a gyermekáldást a saját biztonságunk érdekében. Vagyis, ha nem akar érkezni a kisbabád, az egyértelműen jelezheti azt, hogy a tested tökéletesen működik, mert tulajdonképpen egy sikeres nemleges választ ad a reprodukcióra. Egyszerűbben fogalmazva beindítja a természetes fogamzásgátlást.

Ha szeretnéd tisztán látni, mit tudsz tenni, hogy végre ne szabotáld magad, csatlakozz a szakmai FB csoportomhoz és kövesd a tartalmakat!